از حضور نمایندگانی از آمریکای لاتین در جشنواره کن تا برگزاری جشنواره فیلم لاتین در آمریکا از جمله اخبار مهم سینمای آمریکای لاتین در هفته گذشته است که در این مطلب از نگاه اندیشه ملل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

جشنواره “فریادها در سیاره‌نما” فراخوان سال 2023 خود را آغاز می‌کند

جشنواره بین المللی فیلم وحشت “Gritos en el planetario” لاپلاتا؛ آرژانتین؟، فراخوان دومین دوره خود را که در سپتامبر 2023 در UNLP Planetarium برگزار می شود، اعلام کرده است. این رویداد جهانی به دلیل غرق شدن تمام و کمال در احساسات انسانی، که آن را برای تجربه ای عالی از سینمای وحشت ایده‌آل می‌کند و نیز به این شاخصه شناخته شده است.

برگزاری جشنواره ادبیات آمریکای لاتین در آرژانتین

بین 16 تا 23 اوت به مدت هشت روز ، شهر بوئنوس آیرس میزبان Desmadres، جشنواره ادبیات آمریکای لاتین خواهد بود. این نشست با طیف گسترده ای از فعالیت های رایگان برای همه سنین به دنبال اشتراک گذاری، تشویق و شگفتی های ادبیات معاصر آمریکای لاتین است. کمپین هایی برای ترویج مطالعه، گفتگوها و کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها، میزهای مباحثه، مصاحبه‌های عمومی، ارائه کتاب، حلقه های مطالعه، مداخلات شهری، نمایش های هنری و موارد دیگر برگزار خواهد شد.

سی و نهمین دوره جشنواره فیلم لاتین شیکاگو برگزار خواهد شد

جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو یک جشنواره سالانه فیلم است که در ماه اکتبر هر سال در شهر شیکاگو (ایلینوی، آمریکا) برگزار می‌شود. جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو به فیلم‌های مستقل و غیر آمریکایی می‌پردازد.
نسخه جدیدی از این قدیمی ترین نشست چندرسانه ای ایبرو-آمریکایی در ایالات متحده آغاز می‌شود.  اولین نکته ای که این سری از این جشنواره را متمایز می‌کند، بازگشت کامل به سینماها است. با ورود کووید 19 چه در سال 2020 و چه در سال بعد، 2021، رویدادها متوقف نشد، بلکه به صورت مجازی برگزار شد. 
در این جشنواره در مجموع 86 فیلم، 51 فیلم بلند و 35 فیلم کوتاه از 23 کشور در سراسر آمریکای لاتین، اسپانیا، پرتغال و ایالات متحده اکران خواهد شد. این فیلم ها دارای ژانرهای متفاوتی هستند؛ از جمله درام، کمدی، اکشن، ترسناک، سینمای LGTBTIQ+، با مضمون آفریقایی-لاتینکس و فیلم‌هایی به کارگردانی زنان.

سینمای آمریکای لاتین با سه نماینده در جشنواره کن 2023 حضور پیدا می‌کند

کن، جشنواره فیلم سالانه است که در شهر کن فرانسه برگزار می‌شود. این جشنواره یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین رویدادهای سینمایی جهان و محلی برای پیش‌نمایش فیلم‌های جدید از تمامی ژانرهای فیلم به‌شمار می‌آید.
در این فستیوال، فیلم هایی از آرژانتین، برزیل و شیلی نماینده آمریکای لاتین در هفتاد و ششمین نسخه جشنواره بین المللی فیلم کن خواهند بود که از 16 می آغاز می شود.
فیلم‌های لاتینی که گفته ‌می‌شود در این جشنواره حاضر خواهند شد عبارتند از :
«Los Delinquents» (آرژانتین) توسط رودریگو مورنو.
«Los colonos» (شیلی)، اثر فیلیپه گالوز.
و «Crowra» (برزیل)، ساخته خوائو سالاویزا و رنه نادر مسورا.
این آثار به همراه 14 فیلم دیگر از سراسر جهان در بخش «یک نگاه استوار»، دومین فیلم مهم جشنواره کن حضور خواهند داشت.