دیلما روسف، رئیس‌جمهور سابق برزیل، روز پنج شنبه در مراسمی در شانگهای با حضور پدرخوانده سیاسی خود و رئیس‌جمهور فعلی برزیل، لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، به عنوان رئیس بانک توسعه جدید بریکس آغاز به کار کرد.

لولا در اولین اقدام خود در چین اطمینان داد که مراسم تحلیف روسف «در رأس بانک جهانی با چنین عظمتی» «یک رویداد خارق‌العاده در دنیایی است که هنوز تحت سلطه مردان است».

او همچنین گذشته او را در مبارزه با دیکتاتوری برجسته کرد و اطمینان داد که پست جدید او “ابزاری برای کاهش نابرابری بین کشورهای ثروتمند و کشورهای در حال ظهور” است.

بانک توسعه چندجانبه بریکس – متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی- در سال 2015 با ماموریت تامین مالی کارهای زیرساختی و ترویج توسعه پایدار در اقتصادهای نوظهور ایجاد شد.

روسف در سخنرانی آغاز به کار خود اطمینان داد که این نهاد در “موقعیت منحصر به فردی برای هدایت راه” به سوی جهانی مرفه با توسعه مشترک است.

رئیس‌جمهور سابق برزیل همچنین «چالش‌های مهمی» را که اقتصادهای نوظهور در معرض آن قرار دارند، از جمله نابرابری زیاد، فقر شدید، زیرساخت‌های ناکافی یا عدم دسترسی به آموزش و بهداشت را نام برد.

هنگام اعلام انتصاب وی در ماه مارس، این بانک تاکید کرد که روسف در دوران ریاست جمهور خود (2011-2016) مبارزه با فقر را در اولویت قرار داد و برنامه های اجتماعی را که در زمان دولت لولا (2003-2010) آغاز شده بود ادامه داد، که به لطف آن برزیل از لیست گرسنگی سازمان ملل خارج شد.

روسف که یک اقتصاددان تحصیل کرده و جانشین لولا بود، اولین زنی شد که ریاست جمهوری برزیل را بر عهده گرفت و دومین دوره ریاست جمهوری خود را تا سال 2016 ادامه داد که منجر به برکناری او از ریاست جمهوری به اتهام دستکاری در حساب های عمومی شد. این اولین مقامی است که او پس از برکناری بدست آورده و در معرض عموم قرار گرفته است